Sąd Okręgowy w Radomiu

Komunikaty

Podsumowanie III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt..:„Kierunki rozwoju polubownych metod rozwiązywania sporów”

W dniu 7 maja 2026r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Puławskiego odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu : Aktualne problemy mediacji w Polsce, pt. : „Kierunki rozwoju polubownych metod rozwiązywania sporów”, której współorganizatorem był Sąd Okręgowy w Radomiu.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska sędziowskiego, mediatorów, przedstawicieli zawodów prawniczych oraz środowiska akademickiego.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz omówienie najważniejszych wyzwań związanych ze stosowaniem mediacji w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i karnych.

Uczestnicy debatowali m.in. nad rozwiązaniami instytucjonalnymi i proceduralnymi w zakresie mediacji, barierami w rozwoju praktyki mediacji, granicami wykorzystania AI w procesie mediacyjnym, polubownego rozwiązywania sporów z pomocą platform internetowych wspieranych przez sztuczną inteligencję.

W trakcie konferencji podkreślano znaczenie mediacji jako skutecznej i coraz częściej wykorzystywanej metody rozwiązywania sporów, sprzyjającej budowaniu dialogu i osiąganiu porozumienia pomiędzy stronami.

Konferencja stanowiła również okazję do integracji środowisk zajmujących się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie popularyzacji mediacji.

                                                                                                                             

Wiceprezes

Sądu Okręgowego

 w Radomiu

SSO Renata Król

 

 

 

Metadane

Data publikacji : 08.05.2026
Data modyfikacji : 08.05.2026
Podmiot udostępniający informację:
Sąd Okręgowy w Radomiu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
SSO Renata Król - Wiceprezes Sądu Okręgowego w Radomiu /Rzecznik Prasowy
Osoba udostępniająca informację:
Joanna Gwiazda
Osoba modyfikująca informację:
Joanna Gwiazda

Opcje strony

do góry